Choroby oczu – jakie objawy powinny niepokoić?

Organizm człowieka zbudowany jest z około dwóch bilionów komórek. Trudno jest nam sobie wyobrazić tak ogromną liczbę. Kiedy przyjrzymy się bliżej, zauważymy że człowiek zbudowany jest także z pokreślonych narządów, a jednym z nich jest także narząd wzroku. Tylko sam człowiek zna swój organizm i wie najlepiej, kiedy zaczyna dziać się w nim coś niedobrego. Również w kwestii wzroku, zauważamy pogorszenie pola widzenia, charakterystyczne bóle głowy, łzawienie oczu oraz wiele innych objawów, które mogą świadczyć o jakiejś chorobie oczu.

Na czym polegają operacje jaskry?

Jaskra jest chorobą oczu, która w pierwszych fazach rozwoju może być leczona różnymi metodami, dzięki którym obniża się ciśnienie śródgałkowe, a jeżeli inne metody leczenia zawodzą, lekarz decyduje się na operacje jaskry. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby, aby uniknąć skompilowanego leczenia, wyleczyć jaskrę za pomocą leków bądź działania specjalistycznego lasera.

Kluczowym elementem wykrycia choroby oczu jest samodzielna obserwacja swojego organizmu, także w okolicach oczu. Jeżeli niepokoją nas wciąż nawracające bóle głowy, jeżeli wieczorami nie możemy poradzić sobie ze łzawiącymi oczami, jeżeli objawy wyraźnie wskazują na zmiany chorobowe w oczach, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Tylko okulista wskaże w jakim stopniu zaawansowania występuje u nas jaskra i zleci leczenie bądź operacje jaskry.

Czy leczenie zaćmy jest bolesne?

Drugą dość znaną chorobą oczu, zaraz obok popularnej już w młodym wieku jaskry, jest zaćma. Tutaj możemy wyróżnić zaćmę oraz zaćmę wtórną, obie te choroby są groźne dla wzroku i wymagają całkowitego usunięcia zaćmy z oczu. Jeżeli zaćma faktycznie zostanie wykryta u pacjenta, zostaje on zapisany na zabieg chirurgiczny, albowiem leczenie zaćmy odbywa się właśnie za pośrednictwem operacji chirurgicznej, podczas której zaćma zostaje usunięta. Zabieg jest bezbolesny i małoinwazyjny, a dzięki wciąż postępującej technologii, pacjent już następnego dnia po zabiegu może opuścić szpital.

Najważniejsze są regularne wizyty u okulisty. Im częściej odwiedzamy swojego lekarza od oczu, tym większe prawdopodobieństwo że choroba zostanie wykryta w bardzo wczesnym stadium i jej będzie możliwe jej pełne wyleczenie.